جدیترین خبرها

جدیدترین مطالب

آگهی

عنوان عکس
صفحه اصلی    بهناز شفیعی: دیگر در ایران مسابقه نمی‌دهم/ مدل شرکت انگلیسی شدم

 بهناز شفیعی: دیگر در ایران مسابقه نمی‌دهم/ مدل شرکت انگلیسی شدم

  • 20:40
  • کد خبر :1136

گفت‌وگوی خبرورزشی با بهناز شفیعی/ هم‌تیمی ترلان پروانه؛ آموزش به نیکی کریمی

/ می‌توانم از هر کشوری اقامت بگیرم/ دور اروپا را با BMW می‌روم

علاقه‌مندان به موتورسواری حتما با نام بهناز شفیعی آشنا هستند. قهرمانی که درسال ۲۰۱۵ یکی از هشت زن قدرتمند دنیا شد، تمام تلاشش را برای علاقه مندان به این رشته می‌کند.

بهناز شفیعی

استقلال ایرانم ☫/

محدثه جوادی؛ بهناز شفیعی قهرمان موتور ریس ایران یکی از هشت زن قدرنمند جهان دیگر نمی‌خواهد در مسابقات ایرانی رقابت کند. او که این روزها اسمش در کشورهای اروپایی سر زبان‌ها افتاده، حالا از مسابقات زیادی دعوتنامه به دستش می‌رسد. اتفاقی وسوسه‌انگیز که شفیعی می‌خواهد همه تمرکزش را صرف آنها کند. بهناز که با رالی ایرانی به مردم ایران معرفی شد حالا خبرهای خوبی از پروژه‌های سینمایی و مستند برای طرفدارانش دارد. هدف شفیعی ترویج موتور سواری بانوان در ایران است و دوست دارد روزی آکادمی رسمی برای موتورسواری بانوان راه بیاندازد.

مجلهٔ میک بهناز شفیعی را به عنوان یکی از «هشت زن قدرتمند جهان» در سال ۲۰۱۵ معرفی کرد. شفیعی در فستیوال جهانی ایتالیا نیز به عنوان یکی از «پنج بایکر نمونه زن جهان» شناخته شد. وی با اسپانسرینگ شرکت سامسونگ به همراه بهرام رادان و ۹ نفر دیگر ایرانی که از بین ۱۶۰۰۰ نفر انتخاب شده بودند مشعل المپیک زمستانه ۲۰۱۸ پیونک چانک کره جنوبی را در روز ۲۷ آذر که با شعار «من ایران را دوست دارم و برابری زنان ومردان و صلح در دنیا») حمل کردند.

با آمدن رئیس جدید فدراسیون، وضعیت ورزشکاران بهتر شد؟

چه بگویم؟ ما قبلاً برای تمرین در پیست سالانه ۷۰۰ هزار تومان می‌دادیم اما حالا علاوه بر آن هر زمان برای تمرین می‌رویم هزینه جداگانه می‌دهیم. من قهرمان سال این موتور ریس هستم، آن‌قدر شناخته‌ شده‌ام که از کشورهای اروپایی برای مسابقات برایم دعوتنامه می‌آید اما این قهرمان بودنم هیچ سودی برایم ندارد. من تا به حال هیچ حمایتی از فدراسیون نشده‌ام، نه برای اعزام و نه برای هیچ چیز دیگر. حالا برای تمرین هم باید هزینه بدهم. وقتی این قهرمانی به درد من نمی‌خورد، چرا باید در مسابقات شرکت کنم؟

یعنی دیگر در مسابقات داخلی شرکت نمی‌کنی؟

نه دیگر تصمیم ندارم، کلاً ما ۵، ۶ زن رایدر خوب در بخش موتور ریس داریم که هیچ کدام دیگر در مسابقات شرکت نمی‌کنیم. این مسابقات داخلی به جز هزینه چیزی برایم ندارد به همین خاطر ترجیح می‌دهم به مسابقات خارجی بروم. من از استرلیا، چین و اروپا به مسابقات دعوت می‌شوم و تمام رایدرهای خوب از تمام نقاط دنیا به این مسابقات می‌آیند.

با وجود این همه سختی، چرا مهاجرت نکردی و از ایران نرفتی؟

من به راحتی می‌توانم اقامت هر کشوری که می‌خواهم را بگیرم اما ایران را دوست دارم. قبلاً هم این جمله را گفته بودم. برای مسابقات به کشورهای دیگر سفر می‌کنم. آن سنی که باید می‌رفتم تا در این رشته به قدری که می‌خواهم پیشرفت کنم ۱۸ سالگی بود، نه الان. اما همکاری با برندهای خارجی را ادامه می‌دهم.

گلایه‌ دختر قدرتمند موتورسوار ایران/ دیگر در ایران مسابقه نمی‌دهم/ مدل شرکت انگلیسی شدم/ می‌توانم از هر کشوری اقامت بگیرم/ دور اروپا را با BMW می‌روم

دور اروپا با همکاری BMW به کجا رسید؟

دوستان من همیشه می‌دانند حرفی را که می‌زنم به آن عمل می‌کنم. متأسفانه کرونا در این یکسال به من اجازه عملی شدن برنامه دور اروپا با موتور را نداد اما به زودی استارت این کار را می‌زنم و تور را از ایران آغاز می‌کنم. اولین بانوی موتورسواری هستم که از ایران استارت این کار را می‌زند و به اروپا می‌رود. اگر شرایط مهیا شود ان‌شاءا... برای عید نوروز این کار را آغاز می‌کنم. دوست دارم کاری کنم مردم بیشتر این رشته را بشناسند. 

رالی ایرانی به معرفی موتور ریس کمک نکرد؟

چرا، زمانی که رالی ایرانی منتشر شد خیلی بیشتر از قبل این رشته شناخته شد اما نه آن‌طور که انتظار داشتم. پروژه رالی ایرانی با هم‌تیمی‌ام ترلان پروانه و بقیه دوستان تجربه شیرینی برایم بود. 

بعد از رالی پروژه مانند آن به تو پیشنهاد نشد؟

چرا، چندین پبشنهاد خوب. من یک قرارداد برای بازی در فیلم بستم اما به دلیل کرونا پروژه لغو شد. چندین مستند به من پیشنهاد شده است که برای فیلمبرداری نیاز به پیست دارم. خواستم پیست آزادی را اجاره کنم که به من گفتند ساعتی ۱۰، ۱۲ میلیون می‌شود و چون تو قهرمان هستی، تخفیف ۵۰ درصدی هم می‌دهیم اما پروژه‌ای که بودجه‌اش محدود است چطور می‌تواند ۵۰ میلیون برای یک روز فقط هزینه لوکیشن کند؟ اما اگر کرونا اجازه دهد، خبرهای خوبی در راه است. موتورسواری بانوان باید بیشتر از قبل شناخته شود، هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند موتورسواری رشته ورزشی است و بانوان نیز در پیست می‌توانند موتور برانند.

تو برای یک فیلم سینمایی بدلکاری نیز کردی. از آن برایمان بگو.

بله، من بدلکار و مربی نیکی کریمی‌در فیلم آذر بودم. در این فیلم او موتورسوار بود و در پیست مسابقه می‌داد. من برای ایفای نقش نیکی کریمی در این فیلم آموزش موتورسواری دادم.

چگونه از پس هزینه موتور سواری برمی‌آیی؟

من ۱۰ سال حسابدار بودم و همه پولی که درمی‌آوردم را خرج موتورسواری می‌کردم بعد از آنکه در دنیا شهرت پیدا کردم، شرکت‌های اروپایی با من قرارداد بستند و اسپانسر گرفتم. حالا هم با شرکت مدلینگ storm در انگلیس قرارداد دارم. با تلاش و شهرتی که پیدا کردم توانستم از پس هزینه‌ها بربیاییم وگرنه برای مسابقات و اعزام من فدراسیون در این سال‌ها کمکی به من نکرد. 

گلایه‌ دختر قدرتمند موتورسوار ایران/ دیگر در ایران مسابقه نمی‌دهم/ مدل شرکت انگلیسی شدم/ می‌توانم از هر کشوری اقامت بگیرم/ دور اروپا را با BMW می‌روم

هدف تو آموزش به بانوان و ترویچ موتور سواری بانوان است؛ آموزش را دوست داری؟

بله و خیلی این کار را دوست دارم. زمانی که می‌بینم شاگردم پیشرفت می‌کند واقعاً خوشحال می‌شوم. من یک شاگرد ۱۴ ساله دارم که استعدادش بی‌نظیر است و می‌دانم ۶ ماه دیگر قهرمان سال می‌شود. تنها کاری که دوست دارم در ایران انجام دهم همین مربیگری است.

کجا به علاقه مندان آموزش می‌دهی؟

ما در ایران گواهینامه برای بانوان نداریم. من خودم گواهینامه بین‌المللی موتورم را خارج از کشور گرفتم، به همین خاطر بحث آموزش برای بانوان کمی‌سخت است. کسانی که به موتورسواری علاقه دارند در جاهای خلوت و دور استادیوم آزادی به آنها آموزش می‌دهم. حتی به فدراسیون گفتم من رایگان آموزش می‌دهم فقط پیست را به من بدهد که متأسفانه قبول نکردند در حالی که این رشته علاقه‌مندان زیادی دارد.

منبع:

مطالب مرتبط:
کد امنیتی رفرش

جستجو

گالری تصاویر

لینک های سریع

سایت خبری استقلال ایرانم