جدیترین خبرها

جدیدترین مطالب

آگهی

عنوان عکس
صفحه اصلی   قرارداد رویایی یحیی گل محمدی لو رفت؛ ۱۰۰ میلیون کریم باقری چماق شد!

قرارداد رویایی یحیی گل محمدی لو رفت؛ ۱۰۰ میلیون کریم باقری چماق شد!

  • 10:20
  • کد خبر :1445

همین چند روز پیش بود که رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در تلویزیون از رقم قرارداد سرسام‌آور یحیی گل‌محمدی با این باشگاه پرده برداشت و آن را رقمی کمتر از ۴۰ میلیارد تومان برآورد کرد!

کریم باقری

داستان حضور کریم باقری روی نیمکت تیم‌های پرسپولیس و ملی از آن دست داستان‌های پیچیده‌ای است که نمی‌شود تحلیلی صددرصدی از آن ارائه داد. او سال‌هاست به‌عنوان دستیار سرمربیان پرسپولیس، همکاری با مربیان بزرگ را تجربه کرده و همچنان یا دست‌کم تا انتهای فصل پیش هم که به‌عنوان دستیار یحیی گل‌محمدی روی نیمکت سرخ‌های تهرانی می‌نشست.

ادامه مطلب👇 

پرسپولیس

کریم از زمانی که دراگان اسکوچیچ به‌عنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شده، یکی از دستیاران ایرانی این مرد کروات است. البته این بار باید گفت «بود» چون ظاهرا و طبق چیزی که خودش گفته، او از بین حضور در باشگاه پرسپولیس و تیم ملی، اولی را انتخاب کرده است. نکته ماجرا ولی مربوط به شایعاتی است که درباره هافبک شوت‌زن سابق تیم ملی به گوش می‌رسد. این موضوع دیگر برای کسی عجیب و غریب نیست که بشنود کریم باقری حکم ناظم تیم‌های پرسپولیس و تیم ملی را دارد و چندان از لحاظ فنی کارایی ندارد. این تحلیل در عین آنکه با بی‌انصافی تنیده شده؛ ولی بر پایه ظاهر ماجرا است.

برخوردهای فیزیکی کریم باقری با بازیکنان پرسپولیس که اتفاقا یکی، دو مورد هم نبوده، باعث پررنگ‌شدن شایعه‌ای است که می‌گویند او نقش ناظم را دارد. به هر حال باقری به واسطه حضور طولانی‌مدتش در تیم‌های برتر باشگاهی ایران و البته یکی از باسابقه‌های تیم ملی ایران، سابقه لژیونرشدن را هم داشته و الان چندین سال است که با مربیان بزرگی کار کرده است. اگر او از تمام سال‌های فوتبالی و مربیگری‌اش هم هر سال یکی، دو نکته جدید آموخته باشد، الان به قدر کافی دانش فنی برای تبدیل‌شدن به مرد شماره یک نیمکت هر تیمی و خروج از شایعه «ناظم‌بودن» را دارد.

اینها بخشی از داستان زندگی حرفه‌ای کریم باقری است که با بی‌مهری مورد قضاوت قرار گرفته است. بخش دیگری که ماه‌های اخیر برای او حواشی زیادی به همراه داشته، به داستان دستمزدش در تیم ملی برمی‌گردد. قرارداد او با تیم ملی به گونه‌ای بود که به ازای هر بازی از فدراسیون فوتبال ایران صد میلیون تومان دستمزد می‌گرفت. انتشار این رقم باعث به‌وجودآمدن جوی منفی علیه او شد. بسیاری با اتکا به همان گزاره قدیمی که کریم باقری فقط یک ناظم است و نباید این‌قدر پول بگیرد، دستمزد باقری را بسیار بالا عنوان کردند. باقری در مجموع فعالیتش به‌عنوان مربی در تیم ملی با قرارداد صد میلیون تومان به ازای هر بازی، مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان برای ۹ مسابقه دریافت کرده و مازاد بر این، مبلغ ۹۱۵ میلیون تومان به اضافه ۵۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان هم «پول توجیبی» یورویی از فدراسیون گرفته است. به‌این‌ترتیب جمع حقوق و مزایای کریم باقری ظرف یک سال همکاری با فدراسیون فوتبال بالغ بر یک میلیارد و ۸۶۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بوده است.

در مقایسه با حقوقی که کارگران و کارمندان در ایران دریافت می‌کنند، کریم باقری در زمره نجومی‌بگیران قرار می‌گیرد؛ ولی رفتاری که با او در این مدت برای دریافت صد میلیون تومان به ازای هر بازی شده، به‌شدت متفاوت با رفتاری است که این روزها با یحیی گل‌محمدی سرمربی تیم پرسپولیس می‌شود.

همین چند روز پیش بود که رضا درویش، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس با حضور در تلویزیون از رقم قرارداد سرسام‌آور یحیی گل‌محمدی با این باشگاه پرده برداشت و آن را رقمی کمتر از ۴۰ میلیارد تومان برآورد کرد! با توجه به اینکه قرارداد یحیی تا پایان سال ۱۴۰۳ تمدید شده، به این معنی است که دریافتی او سالانه بدون درنظرگرفتن آپشن رقمی نزدیک به ۱۸ میلیارد تومان می‌شود. حالا کمی کمتر یا بیشتر. با این دید اگر به دستمزد یحیی در پرسپولیس نگاهی انداخته شود، مشخص می‌شود که او پنج برابر کریم باقری به ازای هر بازی از پرسپولیس دستمزد می‌گیرد!

اگر فرض بر این باشد که یحیی هر سال ۳۰ بازی در لیگ و ۱۰ بازی در لیگ‌های دیگر روی نیمکت پرسپولیس می‌نشیند و دستمزد قریب به ۲۰ میلیارد می‌گیرد، رقم دستمزد او برای هر بازی که روی نیمکت پرسپولیس می‌نشیند، عدد درخور توجه ۵۰۰ میلیون تومان است! عدد به اندازه کافی بزرگ و شگفت‌آور است؛ ولی عجیب آنکه این دستمزد در مقایسه با دستمزد کریم باقری از تیم ملی چندان مورد توجه قرار نگرفته است. باقری چنان زیر ذره‌بین رفت که گویی پول بسیار هنگفتی را به جیب زده است. همان‌طور که در بالا عنوان شد، در مقایسه با دستمزد افراد عادی و البته با توجه به دوشغله‌بودن کریم باقری، این پول زیاد است؛ ولی وقتی کنار پولی که در ایران به شخصی مثل گل‌محمدی داده می‌شود، قرار می‌گیرد، مشخص می‌شود که او بیش از اندازه مورد نقد قرار گرفته است. حتی اگر بیانیه باشگاه پرسپولیس مبنی بر اینکه قرارداد یحیی با پرسپولیس سه‌ساله است، هم درست باشد، باز هم باید رقم ۳۳۳ میلیون برای هر بازی به یحیی گل‌محمدی پرداخت شود که این هم در نوع خودش جالب است

اینجا بحث اینکه آیا یحیی استحقاق این دستمزد را دارد یا خیر، مطرح نیست. بسیاری با توجه به این عدد و رقم و نتایجی که او فصل پیش گرفته، چنین رقمی را نامتعارف توصیف کرده و مدعی شده‌اند می‌شود با چنین هزینه‌ای یک مربی خوب خارجی را جذب کرد. از طرفی شاید یحیی هم با توجه به ارقامی که این روزها به فوتبالیست‌ها پرداخت می‌شود و ۸ و ۱۰ میلیارد کف خواسته‌های‌شان است، چنین رقمی را حق خودش بداند. این بخش هم باز چندان مورد بحث نیست؛ بلکه موضوع اصلی این است که چطور در یک فضای مشترک، دو نوع رویکرد با ستاره‌های سابق فوتبال ایران شکل می‌گیرد؛ چطور رقم صد میلیون تومانی کریم باقری حسابی جنجالی می‌شود؛ ولی دریافتی ۵۰۰ میلیون تومانی یحیی گل‌محمدی برای هر بازی، عادی جلوه داده می‌شود؟

مطالب مرتبط:
کد امنیتی رفرش

جستجو

گالری تصاویر

لینک های سریع

سایت خبری استقلال ایرانم