جدیترین خبرها

جدیدترین مطالب

آگهی

عنوان عکس
صفحه اصلی   تقویت استقلال و پرسپولیس وتیم های سعودی

تقویت استقلال و پرسپولیس وتیم های سعودی

  • 23:56
  • کد خبر :1959

وضعیت این روزهای استقلال و پرسپولیس همانند فوتبال ایران و عربستان یک جدال نابرابر است.

مدیران ورزش کشور به جای اینکه از حیثیت فوتبال ایران دفاع کنند و آرام آرام استقلال را مجهز و قویتر کنند دقیقا برعکس عمل میکنند و در حال نابودی شور و شوق فوتبال ایران هستند اگر استقلال نباشد پرسپولیس هم نمیتواند باشد 

و حتی برعکس این قضیه هم میتواند باشد پس فوتبال ایران به هردوی این تیمها نیاز دارد 

نام استقلال لرزه بر اندام حریفان عرب میاندازد اما طرز فکر مدبران ما، آنها را به خنده میاندازد 

حتی مطمئن باشید اگر عربها میتوانستند سهام استقلال را میخریدند و چنان درآمدی بخاطر نام و آوازه استقلال کسب میکردند تا مدیریت  را به شما بیاموزند 

اما....

نگاهی به سطح فکر مدیران سعودی میاندازیم.

قطعا که فوتبال بهانه است ‌،سعودی و پادشاهی اش سعی در پاک کردن حافظه تاریخی مردم جهان دارند و می خواهند به همه اطمینان خاطر دهند بدون هیج دغدغه ای همانطور که برای مناسک حج می توانند به مکه و مدینه بیایید،حالا به سایر نقاط این کشور هم قادر به سفراند ،با فراغ بال و آسایش خیال.

تابلوی ورودی هم نوشته شده ؛ به عربستان جدید خوش آمدید! «ام‌ بی اس »تاکید ویژه ای ‌روی این مشی جدید دارد .

مانیفست شان این است؛ هم اینک به عنوان‌ توریست سفر کنید به پادشاهی سعودی.وقتش هست از ذهن مردم پاک کنند از ۱۹ تروریست آموزش دیده ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دقیقا ۱۵ نفر تبعه سعودی بودند! همان شبی که بوش پسر، کاری به پاسپورت تروریست های نداشت و بعد آن همدردی ایرانی ها در میدان مادر میرداماد، با وقاحت، ایران را محور شرارت خواند!

امید دارند خاطره هولناک شان یعنی قصابی جمال خاشقچی که تصعیدش کردند( تبدیل مستقیم جامد به گاز) هم از اذهان عمومی پاک شود .

«محمد بن سلمان »میانبر را در فوتبال پیدا کرده است. حدود ۳میلیارد دلار در گام نخست بین ۴ تیم برتر تقسیم کرده تا بزرگان فوتبال جهان را به صحرای سعودی بیاورند.پروژه تازه شروع شده و طبیعتا فوتبالیست ها نمی‌خواهند از بزرگ‌ترین فرصت اقتصادی زندگی شان به راحتی بگذرند. از رونالدو گرفته تا آنهایی که دست کم ۵ سال دیگر توانایی بازی در بالاترین سطح جهان را دارند.اگر مخالفت همسر مسی نبود الان شماره ۱۰ الهلال بر تنش بود و یک دردسر بزرگ برای مهارش بوجود می آمد. البته برای امثال ما .

مسی نیامد اما کار به جایی رسیده که خرید مدنظر بارسا را روی هوا بُر می زنند. هر روز یک نام بزرگ.

هفته قبل مدیریت لاتزیو افشا کرد ؛ ساویچ التماس می‌کرد بگذارید به آنجا تا بروم جایی که در یک سال به اندازه همه عمرش پول نقد کاسب شود.بارسا ،بروزویچ را از اینتر خواست اما سعودی ها پول بیشتر دادند و بردند!

ریاض محرز حتی فکر هم نکرد،چنان سیتی را رها کرد که انگاری هیچگاه عضو بهترین باشگاه فعلی جهان است.

کریم بنزما حتی صبر نکرد که فصل بعد برود.بصورت ناگهانی از رئال مادرید خداحافظی کرد. پر گشود به سرزمین مقدس مسلمان ها.

خوان نعمت گسترانیده ‌و فوتبالیست ها «سراسیمه سر »می دوند به سوی صحرای پر پول .کولیبالی از چلسی مستقیم به دل اسکناس می‌زند.پروژه آغاز شده و Mbs می‌خواهد بدنامی سابق رو بزداید از چهره این خطه ، حقیقتا چه میانبری بهتر از فوتبال؟

البته چین هم یک دهه قبل چنین بی ملاحظه پول پاشی کرد اما به نظر می رسد محمد بن سلمان به این زودی ها از دواندن این اسب سرکش، خسته نشود.

با ادامه این روند تا یکی دو سال دیگر ،باشگاهی مثل الهلال به جرات از دو سوم تیم های لیگ پرتغال و فرانسه بهتر می شود.

هدف نهایی و قطعی تنها عوض کردن چهره کشوری هست که پیشتر به افراط گرایان وهابی و خط تولید تروریست معروف بودد اما حالا توریست می خواهد وارد کند عوض صادرات تروریست.

فارغ از ابعاد پیدا و نهان پروژه سیاسی و اجتماعی این خریدها ، باید ما نگران یک واقعیت ورزشی هم‌ باشیم؛

تکلیف رقابت تیم‌های باشگاهی ما در آسیا با تیم های سعودی چه می شود؟چند مدیر ما حقیقتا نگران این فاصله به وجود آمده هستند؟

موضوع فقط دیگر باخت نیست.با توجه به قدرت و سطح مهره ها، شاید نتایج نا امید کننده ای در انتظارمان باشد.

درست در روزهایی که لیگ ما هر روز نسبت به گذشته خالی تر از بازیکن خوب خارجی می شود سعودی ها حتی جایی برای «عمر سوما» یکی از بهترین مهاجمان یک دهه اخیر لیگ شان ندارند. حتی آقای گل مراکشی این لیگ،مشخص نیست مقصدش کجاست. حمدالله مغربی شاید به لیگ‌ ستارگان قطر برود شاید به تیم کوچکتر سعودی. البته عده ای خوش خیال در اوهام شان او را را به خط حمله پرسپولیس آوردند!

اما حقیقت این است که چون‌ النصر فقط ستاره تراز جهانی می خواهد آن هم در قامت رونالدو و بروزویچ احتمالا دیگر جایی برای حمدالله نیست.

البته این خریدها ادامه دارد و خدا می داند تا پایان تابستان چند ده ستاره روز جهان به لیگ سعودی هجرت کنند.گویی مکش ستاره ها تازه آغاز شده است بی وقفه و خستگی ناپذیر.

حواس مدیران ما ‌کجاست ؟‌

هشدار به مدیران بالا دستی ورزشی و غیره ؛ حواس شان باشد که شکست‌های سنگین برابر نمایندگان سعودی تبعات بسیار متعدد و غیر ورزشی را برای فوتبال ما و غرور ملی مان دارد.

البته قطعا که به سادگی تیم های مدعی ما کیسه بوکس آنها نخواهند شد همانطور که فولاد چند ماه قبل اگر کمی خودباوری داشت، آنگونه در دقایق پایانی مغلوب الهلال و موسی مارگا نمی شد.

اما باید پذیرفت همین الهلال پر مهره هم شروع به پوست اندازی برای بهتر شدن کرده به طوری که می گوید ستاره سابق پورتو ، موسی مارگا باید برود تا لابد مهاجم بزرگ‌تری جذب کنند!

قصد خود کوچک انگاری ندارم اما واقعیت این است که از اینک باید حتی از قرعه کشی لیگ قهرمانان آسیا هم بترسیم و طلب شانس کنیم .شاید بعضی از هواداران حذف در همان دور گروهی و رو در رو نشدن با این تیم ها را بهتر بدانند.

البته برخلاف چند فصل گذشته خوشبختانه بازی‌ها باشگاهی ایران و سعودی دیگر در زمین ثالث برگزار نخواهد شد اما شایدتا قسمتی را با فشار تماشاگر ایرانی و غیرت بتوان پر کرد در روزی که میزبانیم.

البته نیمه دیگر ماجرا هم باید در نظر گرفت؛ سعودی ها ورزشگاه‌های بزرگ ‌و هواداران پر تعداد و پر جوش و خروشی دارند برخلاف دیگر کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس مثل امارات و قطر .یعنی حتی با سلاح ورزشگاه بزرگ ‌و پر هوادار هم قادر به خودنمایی یک طرفه نیستیم و باید نگران باشیم .

با این وضعیت ،حقیقتا شاید این سعادتی است که مشمول حال استقلال شده‌ و این فصل در آسیا حاضر نیست.

حقیقت را باید بدون‌غرور پذیرفت ،باید واهمه داشت از تیم های پر مهره سعودی .آنها می خواهند چهره کشورشان را در جهان تغییر دهند و شاید در این بین ، فوتبال باشگاهی ما بزرگ‌ترین قربانی این بلند پروازی های MBS شود.

خدا این چند سال نخست را به خیر کند بلکه کمی این اسب اصیل از نژاد عرب، خسته شود و روند جذب بهترین های جهان را متوقف کند. درست شبیه چین که تب تندش زود به سردی گذاشت.

البته در این مورد بعید است آنها به تندی چینی ها عقب نشینی کنند ، دست کم تا وقتی که محمد پسر سلمان، آنجا باشد و حرف آخر را بزند.

مردم ما باخت به تیم های سعودی را بر نمی تابند. و اگر بدون تقویت، نمایندگان را به دیدار آنها بفرستیم عینا بسان فرستادن یک لشکر بی سلاح به مسلخکاه دشمن تا بن دندان مسلح است.فقط تصور کنید نساجی کم مهره فصل قبل به النصر با الهلال می خورد. تصور کردنش هم درد آور است.

صدای زنگ خطر در آمده، اگر فکری به حال قدرت نمایی رقیب اصلی مان نکنیم شاید تفاوت قدرت باشگاهی به تیم ملی هم تسری پیدا کند.

این یک خط ،هشدار ما به تصمیم گیران بالا دستی که قطعا ورزش و میادین بین‌المللی برای شان ارزشمند و مهم لست؛ بدون تقویت، فرستادن تیم های ایرانی به لیگ قهرمانان آسیا، یک خودکشی دسته جمعی است.

رقیب اصلی ما در منطقه اسب سرکشی را وارد پیست کرده و این وظیفه مدیران بالا دستی است که به فکر حیثیت و آبروی فوتبال ما باشند.

فولاد اگر یک مهاجم ششدانگ داشت با حذف الهلال شگفتی را تکمیل می کر د. ما محتاج رونالدو ۲۰۰ میلیون‌یورویی نیستیم ، اما اگر تیم هایمان‌ متعادل و خوب بسته شود، آن وقت قسمت تبلیغاتی و شو را از تیم واقعی آنها سوا می کنیم و چه بسا با حذف شان ، زخم کاری ای را به پیکره شان وارد می سازیم. اما به شرطی که دست کم چند مهره خوب و امتحان پس داده در ترکیب تیم های ایرانی باشند. که اگر غیر این شود، وای بر ما.

مطالب مرتبط:
کد امنیتی رفرش

جستجو

گالری تصاویر

لینک های سریع

سایت خبری استقلال ایرانم