www.esteghlaliranam.ir <

به نام خداوند مهرآفرين

به وبسايت ما خوش آمديد

مشاهده مطالب

 

 

تصویر : http://up.esteghlaliranam.ir/view/3437669/esteghlaliranam(18)150.png
کد خبر: 1171 کلمات کلیدی لژیونرها، مهدی طارمی، سردار آزمون

هدف مسئولان تیم ملی چیست؟پیراهن کاپیتان تیم ملی را به یک استقلالی دادند!

هدف مسئولان تیم ملی چیست؟پیراهن کاپیتان تیم ملی را به یک استقلالی دادند!

 خبرورزشی  لژیونر ها تیم ملی ایران

بعد از آنکه پیراهن مهدی طارمی به اللهیار صیادمنش رسید، پیراهن جهانبخش را هم به امید نورافکن دادند.

با توجه به محرومیت جهانبخش از دیدار تیم ملی مقابل سوریه، پیراهن شماره ۷ او در بازی با سوریه به امید نورافکن رسید.

در ماجرای طارمی و صیادمنش خیلی‌ها از دلخور شدن طارمی گفتند و حالا شاید مسئولان تیم ملی می‌خواستند ثابت کنند که هیچ مشکلی با طارمی ندارند و پیراهن کاپیتان تیم ملی یعنی جهانبخش را هم به نورافکن داده اند.

البته جهانبخش و طارمی به احتمال بسیار زیاد از بازی بعدی به ترکیب تیم ملی برمی‌گردند اما به هر حال در بازی با سوریه خبری از این دو بازیکن مطرح نبود

کد خبر: 1169 کلمات کلیدی حواشی، تیم ملی، فدراسیون

مقدماتی_جام_جهانی |سوریه دبل شد

مقدماتی_جام_جهانی  |سوریه دبل شد

 اخبار جهان فوتبال مقدماتی جام جهانی 2022 خبرورزشی  تیم ملی ایران

هفته ششم‌

؛ یوزها یک گام دیگر به جام‌جهانی نزدیک‌تر شدند

 

سوریه 0

ایران 3

(آزمون، حاج‌صفی، قلی‌زاده)


آمار و ارقام نهایی دیدار سوریه و ایران


جدول گروه A مقدماتی جام جهانی در منطقه آسیا

زن طلایی آلمان هم مرد بود و داستان «برلین ۳۶» شد!/ از قهرمان دو جنسیتی تا مدال‌آور پرش ارتفاع زنان که مرد بود/

زن طلایی آلمان هم مرد بود و داستان «برلین ۳۶» شد!/ از قهرمان دو جنسیتی تا مدال‌آور پرش ارتفاع زنان که مرد بود/

 خبرورزشی  گزارش ویژه

جنجال‌های تعیین جنسیت زنان ورزشکار 

ادعای اخیر فدراسیون فوتبال اردن درباره یکی از بازیکنان تیم ملی زنان ایران، باعث شده باز هم ماجرای بحث جنسیتی ورزشکاران زن تبدیل به یکی از مهم‌ترین سوژه‌ها شود.

جنسیت ورزشکاران زن

در روزهای گذشته فدراسیون فوتبال اردن با انتشار نامه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کرد جنسیت زهره کودایی دروازه‌بان تیم ملی فوتبال بانوان ایران را تعیین کند و این درخواست با جنجال‌هایی همراه شد.

اما نکته جالب این که سایت «کوره» ادعا کرد، درخواست جنجالی اردنی‌ها باعث شده کنفدراسیون فوتبال آسیا ضمن رد آن، یک میلیون دلار جریمه برای فدراسیون فوتبال این کشور در نظر بگیرد.

بعد از ادعای واهی سران فدراسیون فوتبال اردن علیه زهره کودایی، دروازه‌بان تیم ملی زنان ایران و رد این ادعا از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، سایت اسپورت ۲۴ روسیه خبر داد این دروازه‌بان ایرانی قصد دارد از سران فدراسیون فوتبال اردن شکایت کند و نسبت به این موضوع اعاده حیثیت کند.

در هر صورت، از سال ۲۰۱۱ فیفا تمام تیم‌ها را ملزم به امضای اظهارنامه‌ای کرده که نشان می‌دهد تمام بازیکنان از جنسیتِ اعلام شده هستند.

پروتکل جنسیتی

پروتکل جنسیتی در ۱۸ صفحه تنظیم شده است. در بخشی از توضیحات سایت فیفا آمده است که: «مسابقات فیفا برای گروه‌های خاصی بر اساس سن و جنسیتِ مشخص، تعریف می‌شود تا از اینکه تمام بازیکنان در یک سطح بازی می‌کنند اطمینان حاصل شود. هورمون‌های آندروژنیک دارای اثرات افزایش‌دهنده عملکرد، خصوصاً روی قدرت و سرعت هستند که ممکن است مزیتی در فوتبال ایجاد کند و بر نتیجه بازی اثر بگذارد. با توجه به یکپارچگی فوتبال باید تضمین شود که بازیکنان از معیارهای مربوطه برخوردارند. این مسئولیت اصلی انجمن‌ و تیم پزشکی است که از جنسیت صحیح بازیکنان خود اطمینان حاصل کنند.

جنسیت ناشی از فرایند پیچیده رشد جسمانی و روانی است و تمایز واضح بین زن و مرد از نظر ظاهری ممکن است در شرایط خاص دشوار باشد. بنابراین در کنار تضمین فراهم آوردن یک سطح برابر برای تمام بازیکنان، هدف اصلی مقررات تأیید جنسیت فیفا این است که از حریم خصوصی و حیثیت بازیکنان حفاظت کند. برای این منظور، در صورت وجود شک و تردیدهای مستدل، آیین‌نامه روش مدیریتی استانداردی برای تأیید جنسیت فوتبالیست‌ها در هر دو جنسیت تعریف می‌کند.»

در ادامه این آیین‌نامه به تشریح روال و اینکه در واقع چه کسی می‌تواند شکایت رسمی داشته باشد، می پردازد که اگر شکایت رسمی صورت گیرد باید با دلیل و مدرک باشد و اگر فاقد اعتبار باشد ممکن است طرف معترض مشمول تحریم شود.

با این حال، «اگر یک پرونده تأیید جنسیت باز شود، رویکرد گام به گام به این گونه است: پزشک تیم مربوطه باید مدارک مورد نیاز برای بررسی‌های بیشتر مانند سابقه پزشکی، سطح هورمون جنسی، تشخیص‌ها، درمان و یافته‌های فعلی را ارائه دهد. اگر معاینات بیشتری لازم باشد، ممکن است فقط توسط یک پزشک مستقل در کشور میزبان انجام شود. در مواردی که کارشناس نتواند وضعیت را روشن کند هیئت کارشناسی بررسی همه‌جانبه انجام خواهد داد.»

مردهایی در ورزش زنان؟

مدتی بعد از المپیک ۱۹۳۶ مشخص شد که «دورا راتیِن» که در رشته پرش ارتفاع زنان در این المپیک شرکت کرده بود، در واقع مرد است.

دورا راتین

برخی این موضوع را سرگرم‌کننده می‌دانند و برخی دیگر از تبعیض جنسیتی حرف می‌زنند. این موضوع به طور کلی جنجال‌هایی در پی داشته است. زنان تیم آلمان انجام تست‌ها را سرگرم‌کننده دانستند و آن را آنقدرها جدی نگرفتند. برخی دیگر مانند کاپیتان سابق تیم کانادا «گری دانلی» گفت که از شنیدن این قانون حیرت کرده است.

گاهی اوقات زنان ورزشکار بر اساس ظاهرشان قضاوت می‌شوند. دانلی می‌گوید زنان در زمین بازی از نظر ظاهری بازتاب زنان در جامعه هستند. کیتی توراکسون که بازیکن تیم کانادا در جام جهانی ۲۰۰۷ بود با اشاره به تبعیض در زمین بازی و در انجام آزمایش‌ها گفت: «آیا مردان بر روی چمن مصنوعی بازی می‌کنند؟ نه. آیا مردان از نظر تعیین جنسیت تست می‌شوند؟ نه.»

در سال ۲۰۱۳ چند تیم رقیب بازیکن اهل کره‌جنوبی را متهم کردند به اینکه مرد است و درخواست کردند تا پارک یون سون آزمایش ژنتیکی بدهد.

و در سال ۲۰۰۸ «جنووا آنونما» اهل گینه‌استوایی پس از به ثمر رساندن گل پیروزی در مسابقات قهرمانی زنان آفریقا مجبور به انجام معاینات فیزیکی برای تأیید جنسیت شد.

قهرمانی دورا راتین در المپیک ۱۹۳۶ برلین

جنجال دیگر بر سر «کستر سمنیا» از آفریقای جنوبی در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ در رشته دوی ۸۰۰ متر قهرمان بود. او توسط رقبا به مرد بودن متهم شد و پس از انجام آزمایشات مشخص شد که دارای ویژگی‌های هرمافرودیت (دو جنسیتی) است. اتحادیه بین‌المللی فدراسیون دوومیدانی بعداً به او برای مسابقه دادن به عنوان یک زن، مجوز داد.

شکایت دونده قهرمان المپیک به دادگاه حقوق بشر اروپا

کستر سمنیا

ماجرای ورزشکاران زن آلمان شرقی

در طول جنگ سرد، بسیاری از ورزشکاران زن در آلمان شرقی به مرد بودن متهم شدند اما بعداً مشخص شد که از استروئیدها و سایر داروهای سنگین استفاده می‌کنند. سلامت بسیاری از آنها با بالا رفتن سن دچار مشکل شد.

یکی از اولین موارد در این زمینه مربوط به دورا راتیِن بود که بعداً نام «هاینریش» را برای خود به عنوان یک مرد برگزید. دورا که به عنوان یک دختر بزرگ شده بود در المپیک ۱۹۳۶ برلین در رشته پرش ارتفاع شرکت کرد و در سال ۱۹۳۸ در مسابقات قهرمانی دو و میدانی اروپا به مدال طلا دست پیدا کرد و رکورد جهانی ۱.۶۷ متر را به نام خود ثبت کرد. در آزمایشات سال ۱۹۳۹ مشخص شد که دارای ژنتیک مردانه است و از ورزش کنار رفت. فیلم «برلین ۳۶» بر اساس این داستان ساخته شده است.

جنجال‌های تعیین جنسیت زنان ورزشکار/ از قهرمان پرش ارتفاع زنان که مرد بود تا قهرمانی که دو جنسیتی بود/ زن طلایی آلمان مرد بود و داستان «برلین ۳۶» شد!

دورانین

دورا راتیِن

کد خبر: 1167 کلمات کلیدی اخبار ویژه، قهرمانان دو جنسیتی

شهریار گزینه اول نیمکت رقیب تیم ملی ایران/ یک پیشنهاد خارجی دیگر به علی دایی

شهریار گزینه اول نیمکت رقیب تیم ملی ایران/ یک پیشنهاد خارجی دیگر به علی دایی

 خبرورزشی  چهره ها

علی دایی مهاجم و کاپیتان سابق تیم ملی ایران از سوی فدراسیون فوتبال سوریه، نامزد جانشینی نزار محروس سرمربی فعلی این تیم شده است.

ایران و سوریه در حالی امروز به مصاف یکدیگر خواهند رفت که به نظر می‌رسد کسب نتیجه ای جز پیروزی برای تیم ملی سوریه در این مسابقه، سرمربی سوری‌ها، شغل خود را از دست خواهد داد.

سوریه در آخرین مسابقه برابر عراق به نتیجه تساوی رسید تا از دور رفت مسابقات تنها دو امتیاز روی دو تساوی مقابل عراق و امارات اندوخته باشد. آنها سه شکست نیز برابر ایران، لبنان و کره‌جنوبی تجربه کردند که البته همگی با یک اختلاف گل و در بازی نزدیک بودند.

در این شرایط و در حالی که گفته می‌شد نزار محروس که خود بعد از مسابقات مقدماتی جانشین نبیل معلول سرمربی تونسی شده، به احتمال زیاد این شغل را از دست خواهد داد. این ملی پوش و مربی سابق فوتبال سوریه که جزو نامهای شناخته شده این کشور به شمار می‌آید در حال حاضر موقعیت لرزانی روی نیمکت دارد و ممکن است در دور برگشت مسابقات فرد دیگری را به جای خود ببیند.

کد خبر: 1163 کلمات کلیدی علی دایی رسانه خبری استقلال ایرانم اخبار اختصاصی استقلال فوتبال ایران
تصویر : http://up.esteghlaliranam.ir/view/3437670/esteghlaliranam(14).png

جدول ليگ برتر

صفحات ديگر

تبادل لينک هوشمند

تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان Esteghlaliranam.ir وآدرس https://esteghlaliranam.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت قرار میگیرد💙

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

پيوندها

شبکه های اجتماعی

تبليغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
تصویر : https://up.esteghlaliranam.ir/view/3438278/charge_468.gif

امکانات سايت

logo-samandehi تصویر : http://up.esteghlaliranam.ir/view/3437668/IMG_20211129_122829.jpg