www.esteghlaliranam.ir <

به نام خداوند مهرآفرين

به وبسايت ما خوش آمديد

مشاهده مطالب

 

 

تصویر : http://up.esteghlaliranam.ir/view/3437669/esteghlaliranam(18)150.png

زن طلایی آلمان هم مرد بود و داستان «برلین ۳۶» شد!/ از قهرمان دو جنسیتی تا مدال‌آور پرش ارتفاع زنان که مرد بود/

زن طلایی آلمان هم مرد بود و داستان «برلین ۳۶» شد!/ از قهرمان دو جنسیتی تا مدال‌آور پرش ارتفاع زنان که مرد بود/

 خبرورزشی  گزارش ویژه

جنجال‌های تعیین جنسیت زنان ورزشکار 

ادعای اخیر فدراسیون فوتبال اردن درباره یکی از بازیکنان تیم ملی زنان ایران، باعث شده باز هم ماجرای بحث جنسیتی ورزشکاران زن تبدیل به یکی از مهم‌ترین سوژه‌ها شود.

جنسیت ورزشکاران زن

در روزهای گذشته فدراسیون فوتبال اردن با انتشار نامه‌ای از کنفدراسیون فوتبال آسیا درخواست کرد جنسیت زهره کودایی دروازه‌بان تیم ملی فوتبال بانوان ایران را تعیین کند و این درخواست با جنجال‌هایی همراه شد.

اما نکته جالب این که سایت «کوره» ادعا کرد، درخواست جنجالی اردنی‌ها باعث شده کنفدراسیون فوتبال آسیا ضمن رد آن، یک میلیون دلار جریمه برای فدراسیون فوتبال این کشور در نظر بگیرد.

بعد از ادعای واهی سران فدراسیون فوتبال اردن علیه زهره کودایی، دروازه‌بان تیم ملی زنان ایران و رد این ادعا از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا، سایت اسپورت ۲۴ روسیه خبر داد این دروازه‌بان ایرانی قصد دارد از سران فدراسیون فوتبال اردن شکایت کند و نسبت به این موضوع اعاده حیثیت کند.

در هر صورت، از سال ۲۰۱۱ فیفا تمام تیم‌ها را ملزم به امضای اظهارنامه‌ای کرده که نشان می‌دهد تمام بازیکنان از جنسیتِ اعلام شده هستند.

پروتکل جنسیتی

پروتکل جنسیتی در ۱۸ صفحه تنظیم شده است. در بخشی از توضیحات سایت فیفا آمده است که: «مسابقات فیفا برای گروه‌های خاصی بر اساس سن و جنسیتِ مشخص، تعریف می‌شود تا از اینکه تمام بازیکنان در یک سطح بازی می‌کنند اطمینان حاصل شود. هورمون‌های آندروژنیک دارای اثرات افزایش‌دهنده عملکرد، خصوصاً روی قدرت و سرعت هستند که ممکن است مزیتی در فوتبال ایجاد کند و بر نتیجه بازی اثر بگذارد. با توجه به یکپارچگی فوتبال باید تضمین شود که بازیکنان از معیارهای مربوطه برخوردارند. این مسئولیت اصلی انجمن‌ و تیم پزشکی است که از جنسیت صحیح بازیکنان خود اطمینان حاصل کنند.

جنسیت ناشی از فرایند پیچیده رشد جسمانی و روانی است و تمایز واضح بین زن و مرد از نظر ظاهری ممکن است در شرایط خاص دشوار باشد. بنابراین در کنار تضمین فراهم آوردن یک سطح برابر برای تمام بازیکنان، هدف اصلی مقررات تأیید جنسیت فیفا این است که از حریم خصوصی و حیثیت بازیکنان حفاظت کند. برای این منظور، در صورت وجود شک و تردیدهای مستدل، آیین‌نامه روش مدیریتی استانداردی برای تأیید جنسیت فوتبالیست‌ها در هر دو جنسیت تعریف می‌کند.»

در ادامه این آیین‌نامه به تشریح روال و اینکه در واقع چه کسی می‌تواند شکایت رسمی داشته باشد، می پردازد که اگر شکایت رسمی صورت گیرد باید با دلیل و مدرک باشد و اگر فاقد اعتبار باشد ممکن است طرف معترض مشمول تحریم شود.

با این حال، «اگر یک پرونده تأیید جنسیت باز شود، رویکرد گام به گام به این گونه است: پزشک تیم مربوطه باید مدارک مورد نیاز برای بررسی‌های بیشتر مانند سابقه پزشکی، سطح هورمون جنسی، تشخیص‌ها، درمان و یافته‌های فعلی را ارائه دهد. اگر معاینات بیشتری لازم باشد، ممکن است فقط توسط یک پزشک مستقل در کشور میزبان انجام شود. در مواردی که کارشناس نتواند وضعیت را روشن کند هیئت کارشناسی بررسی همه‌جانبه انجام خواهد داد.»

مردهایی در ورزش زنان؟

مدتی بعد از المپیک ۱۹۳۶ مشخص شد که «دورا راتیِن» که در رشته پرش ارتفاع زنان در این المپیک شرکت کرده بود، در واقع مرد است.

دورا راتین

برخی این موضوع را سرگرم‌کننده می‌دانند و برخی دیگر از تبعیض جنسیتی حرف می‌زنند. این موضوع به طور کلی جنجال‌هایی در پی داشته است. زنان تیم آلمان انجام تست‌ها را سرگرم‌کننده دانستند و آن را آنقدرها جدی نگرفتند. برخی دیگر مانند کاپیتان سابق تیم کانادا «گری دانلی» گفت که از شنیدن این قانون حیرت کرده است.

گاهی اوقات زنان ورزشکار بر اساس ظاهرشان قضاوت می‌شوند. دانلی می‌گوید زنان در زمین بازی از نظر ظاهری بازتاب زنان در جامعه هستند. کیتی توراکسون که بازیکن تیم کانادا در جام جهانی ۲۰۰۷ بود با اشاره به تبعیض در زمین بازی و در انجام آزمایش‌ها گفت: «آیا مردان بر روی چمن مصنوعی بازی می‌کنند؟ نه. آیا مردان از نظر تعیین جنسیت تست می‌شوند؟ نه.»

در سال ۲۰۱۳ چند تیم رقیب بازیکن اهل کره‌جنوبی را متهم کردند به اینکه مرد است و درخواست کردند تا پارک یون سون آزمایش ژنتیکی بدهد.

و در سال ۲۰۰۸ «جنووا آنونما» اهل گینه‌استوایی پس از به ثمر رساندن گل پیروزی در مسابقات قهرمانی زنان آفریقا مجبور به انجام معاینات فیزیکی برای تأیید جنسیت شد.

قهرمانی دورا راتین در المپیک ۱۹۳۶ برلین

جنجال دیگر بر سر «کستر سمنیا» از آفریقای جنوبی در مسابقات جهانی ۲۰۰۹ در رشته دوی ۸۰۰ متر قهرمان بود. او توسط رقبا به مرد بودن متهم شد و پس از انجام آزمایشات مشخص شد که دارای ویژگی‌های هرمافرودیت (دو جنسیتی) است. اتحادیه بین‌المللی فدراسیون دوومیدانی بعداً به او برای مسابقه دادن به عنوان یک زن، مجوز داد.

شکایت دونده قهرمان المپیک به دادگاه حقوق بشر اروپا

کستر سمنیا

ماجرای ورزشکاران زن آلمان شرقی

در طول جنگ سرد، بسیاری از ورزشکاران زن در آلمان شرقی به مرد بودن متهم شدند اما بعداً مشخص شد که از استروئیدها و سایر داروهای سنگین استفاده می‌کنند. سلامت بسیاری از آنها با بالا رفتن سن دچار مشکل شد.

یکی از اولین موارد در این زمینه مربوط به دورا راتیِن بود که بعداً نام «هاینریش» را برای خود به عنوان یک مرد برگزید. دورا که به عنوان یک دختر بزرگ شده بود در المپیک ۱۹۳۶ برلین در رشته پرش ارتفاع شرکت کرد و در سال ۱۹۳۸ در مسابقات قهرمانی دو و میدانی اروپا به مدال طلا دست پیدا کرد و رکورد جهانی ۱.۶۷ متر را به نام خود ثبت کرد. در آزمایشات سال ۱۹۳۹ مشخص شد که دارای ژنتیک مردانه است و از ورزش کنار رفت. فیلم «برلین ۳۶» بر اساس این داستان ساخته شده است.

جنجال‌های تعیین جنسیت زنان ورزشکار/ از قهرمان پرش ارتفاع زنان که مرد بود تا قهرمانی که دو جنسیتی بود/ زن طلایی آلمان مرد بود و داستان «برلین ۳۶» شد!

دورانین

دورا راتیِن

کد خبر: 1167 کلمات کلیدی اخبار ویژه، قهرمانان دو جنسیتی

تا 10 آبان حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا اعلام خواهدشد/فقط سه باشگاه مجوز حرفه‌ای را دریافت کردند

تا 10 آبان حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا اعلام خواهدشد/فقط سه باشگاه مجوز حرفه‌ای را دریافت کردند

 خبرورزشی  گزارش ویژه

با تصمیم کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال تنها سه باشگاه مجوز حرفه‌ای‌سازی خود را دریافت کردند. یک باشگاه هم که شانس حضور در آسیا را داشت مدارکش را به کنفدراسیون ارسال نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر، کنفدراسیون فوتبال آسیا برای حضور باشگاه‌های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا شرط اولیه دریافت مجوز حرفه‌ای از کمیته‌های داخلی را در آئین نامه‌های اجرایی خود قرار داده است.

شرط مهم و اساسی که همه ساله توسط کمیته مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال ایران نادیده گرفته می‌شد تا بالاخره سال گذشته باعث بروز حساسیت‌های زیادی در کنفدراسیون فوتبال آسیا شد.

نهاد بین‌المللی فوتبال در آسیا نیز ضمانت یک میلیون دلاری از داریوش مصطفوی رئیس پیشین فدراسیون فوتبال به عنوان رئیس فعلی کمیته مستقل صدور مجوز حرفه‌ای دریافت کرد تا نسبت به اصول باشگاه‌داری در ایران نظارت و کار اجرایی کند.

تعهدات مسئولان فدراسیون فوتبال در تابستان سال ۱۳۹۹ سبب شد تا AFC فرصت یک ساله مبنی بر اصلاح ساختار حقوقی باشگاه‌های ایرانی برای حضور در بازی‌های بین المللی بدهد.

پس از آن کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های ایران با بررسی پرونده باشگاه‌های لیگ برتری تنها سه باشگاه را حائز دریافت مجوز صدور حرفه‌ای باشگاه‌ها دانست.

سپاهان اصفهان، گل گهر سیرجان و فولاد خوزستان تنها باشگاه‌هایی هستند که مجوز حرفه‌ای دریافت کردند. این در حالی است که قرار بود چهار نماینده در لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ آسیا شرکت کنند اما با تعلل بزرگ باشگاه‌های لیگ برتری تنها سه نماینده حضور خواهد داشت.

باشگاه تراکتور تبریز به دلیل بدهی بسیار سنگین خود نیز مجوز حرفه ای دریافت نکرد تا فدراسیون فوتبال سراغ تیم‌های ششم و هفتم جدول برود. تیم فولاد به دلیل قهرمانی در جام حذفی و دریافت مجوز از طریق همان سهمیه به آسیا رفت تا کمیته صدور مجوز حرفه ای سراغ باشگاه پیکان برود اما این باشگاه در کمال تعجب مدارک حرفه ای خود را به موقع ارسال نکرده بود تا نتواند به عنوان تیم هفتم لیگ برتر ایران در فصل گذشته به بازی‌های آسیایی برود.

بنابراین فعلا تنها سه نماینده در لیگ قهرمانان آسیا برای فصل آینده حضور خواهند داشت و فعلا باشگاه دیگری به عنوان سهمیه چهارم این مجوز را دریافت نکرده است.

با این حال AFC صبح فردا دوشنبه به طور رسمی اسامی تیم‌های حاضر در لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ را معرفی خواهد کرد.

افشاگری وحید صالحی در مورد مهندسی لیگ: با سفارش وزیر داور انتخاب میکنند

افشاگری وحید صالحی در مورد مهندسی لیگ: با سفارش وزیر داور انتخاب میکنند

 خبرورزشی  گزارش ویژه

اخبار ویژه فوتبال ایران 

دیگر داوری نمیکنم

افشاگری های وحید صالحی، داور فوتبال از فساد در داوری

🔸داورها هم دلال دارند

🔸بعضی‌ از آنها با سفارش وزیر و وکیل و ابلاغ‌فروشی انتخاب می‌شوند

🔸 دوست خداداد افشاریان با من تماس گرفت تا افشاگری نکنم ولی گفتم داوری برایم تمام شده.

🔸 چیدمان داوری یک مأموریت برای داورهاست تا مسابقات را مهندسی کنند؛ درواقع این کار یک مافیاست!

🔸 در فوتبال ایران «پنالتی 100 میلیارد تومانی» داریم که انگار بازیکن را مار زده!

🔸10 روز گذشته با دبیرکل فدراسیون (کامرانی‌فر) تماس گرفتم تا این مطالب را بگویم ولی تا الان موفق به دیدار نشدم.

🔸این حرف‌ها را چند روز پیش هم گفتم ولی انگار اصلا برای فدراسیون عزیزی خادم مهم نیست.

🔸 چرا از زاهدان داور نداریم؟ چرا داورهای ما همیشه از استان‌های خوش آب و هوا هستند؟

🔸 اینکه می‌گویند اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است، یک راه فرار است

🔸یک داور برای بازی «100 میلیارد تومانی» انتخاب شد و 2 پنالتی اشتباه گرفت!

🔸قصدم سیاه‌نمایی نیست و داوران پاک‌دست هم داریم ولی اشتباه داوری با «تصمیم» تفاوت دارد.

ناراحتی هواداران پیروزی از حمید سجادی : چرا وزارت مثل سابق توجهی به ما نذارد

ناراحتی هواداران پیروزی از حمید سجادی : چرا وزارت مثل سابق  توجهی به ما نذارد

 خبرورزشی  گزارش ویژه

پس از واگذاری تبلیغات محیطی به استقلال صورت گرفت

حمله تند پرسپولیسی‌ها به حمید سجادی و وزارت ورزش!

پس از آن که اعلام شد با وساطت وزارت ورزش و جوانان، سازمان لیگ اجازه استفاده از فضای تبلیغات محیطی در بازی‌های استقلال را به این باشگاه می‌دهد، هواداران پرسپولیس به این خبر واکنش نشان دادند.

نشست مشترک مدیران باشگاه استقلال و مسئولین سازمان لیگ با حضور معاون وزیر و ورزش جوانان پیرامون تبلیغات محیطی در استادیوم آزادی برگزار و مقرر شد این موضوع با مصوبه هیات رییسه سازمان لیگ حل و فصل شود.

سایت باشگاه استقلال نوشت: با حمایت وزیر ورزش و جوانان و به پیشنهاد وی، نشستی با حضور دکتر علی‌نژاد معاون وزارت، آجورلو مدیرعامل باشگاه استقلال، بهاروند رئیس سازمان لیگ و حجت الاسلام علیپور به میزبانی مددی در مجموعه ورزشی آزادی برگزار شد که نتایج بسیار خوبی داشت.

سجادی معاون وزارت را برای بررسی و حل و فصل موضوع معرفی کردند و با ورود علی‌نژاد مقرر شد پس از تصویب هیات رییسه سازمان لیگ بر مبنای خواسته باشگاه استقلال و صدور مصوبه، باشگاه بتواند طی روزهای آینده از امتیاز تبلیغات محیطی در بازی‌های خانگی با همکاری کارگزار استفاده کند.

این خبر باعث شد هواداران پرسپولیس در فضای مجازی علیه حمید سجادی و وزارت ورزش و جوانان اعتراض کنند.

پرسپولیسی‌ها معتقدند حمید سجادی مانند سلطانی‌فر به آنها توجه ویژه‌ای ندارد  و.... 

کد خبر: 1125 کلمات کلیدی بیانیه، لنگ، وزارت ورزش تبلیغات محیطی

نماینده مجلس: او به رسانه‌های بیگانه خوراک داد/یعنی چه می‌گوید کشور نتوانسته یک جوراب وارد کند؟

نماینده مجلس: او به رسانه‌های بیگانه خوراک داد/یعنی چه می‌گوید کشور نتوانسته یک جوراب وارد کند؟

 خبرورزشی  فدراسيون فوتبال ایران  گزارش ویژه

🔸محمدمهدی فروردین رئیس فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی گفت: حرف‌های عزیزی خادم به نوعی خوراک برای بیگانه هاست، او و مشاور حقوقی‌اش باید جواب بدهند که چرا چنین حرف‌هایی را مطرح کردند.

🔸نباید به مسائلی که امروز بیشتر جنبه خرافات دارد بپردازیم و از زحمات بازیکنانی که اغلب لژیونر هستند غافل باشیم.

<< توضیحات مفصل در ادامه >> 

کد خبر: 1113 کلمات کلیدی فدراسیون فوتبال، عزیزی‌خادم مجلس شورای اسلامی
تصویر : http://up.esteghlaliranam.ir/view/3437670/esteghlaliranam(14).png

جدول ليگ برتر

صفحات ديگر

تبادل لينک هوشمند

تبادل لینک هوشمند : برای تبادل لینک ابتدا مارا با عنوان Esteghlaliranam.ir وآدرس https://esteghlaliranam.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت قرار میگیرد💙

عنوان :
آدرس :
کد : کد امنیتیبارگزاری مجدد

پيوندها

شبکه های اجتماعی

تبليغات

Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
تصویر : https://up.esteghlaliranam.ir/view/3438278/charge_468.gif

امکانات سايت

logo-samandehi تصویر : http://up.esteghlaliranam.ir/view/3437668/IMG_20211129_122829.jpg